а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

небиденик

мн. небиденици
Вид збор: Именка, машки род
Проколнат човек, проклетник.
Англиски: damned
Примери:
Поулаве небидникот во својата беснотија.
Се запустија и паѓаа во рацете на небидници.
Изрази
Небиденик, да би не бил! - клетва.
Изведенки
небидник м.
мн. небидници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК