а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

небесен

небесни
Вид збор: Придавка
Што припаѓа, што се однесува на небото.
Англиски: celestial
Примери:
небесен свод, небесни тела
небесна синевина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи