а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

небезбеден

небезбедни
Вид збор: Придавка
Што не е безбеден.
Англиски: unsafe
Примери:
небезбеден авомобил
Изведенки
небезбедност ж.
Пример: Промени во кои единката чувствува несигурност и небезбедност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи