а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

небаре

Вид збор: Прилог
За воведување споредба - како да, како да е.
Англиски: as if
Примери:
Размавнува со рацете небаре се брани од оси.
Се прекрстив небаре прописот е таков.
Замина, а писмото се така го држеше пред очите небаре го чита.
Тргна по него небаре дресирано куче.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи