а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неартикулиран

неартикулирани
Вид збор: Придавка
1. Нејасно изговорен, неразбирлив поради лош изговор.
Англиски: inarticulated
2. Недоволно, слабо образложен; слабо оформен текст.
Англиски: unfounded
FlexiMac
 менување на македонски глаголи