а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неандерталец

мн. неандерталци
Вид збор: Именка, машки род
Праисториски човек од камено доба.
Англиски: Neandertal man
Употреба: Историја
Изведенки
неандерталски прид.
неандерталскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи