а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наџбара

наџбараат
Вид збор: Глагол, свршен
Со пипање, потамина напипа, најде.
Примери:
Во темницата одвај го наџбара кибритот да ја запали ламбата.
Изведенки
наџбарува несв.
наџбаруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи