а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најуспешен

најуспешни
Вид збор: Придавка
Суперлатив од успешен.
Англиски: most successful
Изведенки
најуспешно прил.
Пример: Најголемата работа најуспешно е завршена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи