а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најточен

најточни
Вид збор: Придавка
Суперлатив од точен.
Примери:
Најточен часовник што сум го имал.
Изведенки
најточно прил.
Пример: Кога престанал да работи последниот казанџија најточно знае мојот дедо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи