а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најтежок

најтешки
Вид збор: Придавка
Суперлатив од тежок.
Англиски: most difficult
Примери:
Тежок живот.
Тешки денови.
Изведенки
најтешко прил.
Пример: А, најтешко му паѓа кога некој ќе спомне за синот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи