а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најтажен

најтажни
Вид збор: Придавка
Суперлатив од тажен.
Англиски: saddest
Примери:
Најтажен ден во мојот живот.
Изведенки
најтажно прил.
Пример: Што е најтажно, младите не ја гледаат својата иднина во татковината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи