а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најстар

најстари
Вид збор: Придавка
Суперлатив од стар.
Англиски: oldest
Примери:
Охридскиот „Чинар“ е несомнено најстарото дрво во Македонија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи