а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најран

најрани
Вид збор: Придавка
Што е многу ран.
Англиски: earliest
Примери:
Од најраната возраст девојките ги преседуваат долгите зимски вечери заедно спремајќи ја својата опрема за целиот живот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи