а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најпрвин

Вид збор: Прилог
Пред сѐ, во прв ред, во прво време.
Англиски: firstly
Примери:
Најпрвин да го утврдиме присуството.
Најпрвин да помислиме на последиците од тоа решение.
Изведенки
најпрво прил.
Пример: Најпрво беше мала задруга, а после прерасна во комбинат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи