а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најпосле

Вид збор: Прилог
1. Сосема на крајот по другите или по нешто.
Англиски: finally
Примери:
Сите избегаа, па најпосле и тој го остави селото.
Најпосле дојдоа и гостите.
Го прашувале се со ред и најпосле за најглавното.
Најпосле да го истакнеме и фактот што западномакедонските говори покажуваат најголем број типично македонски црти.
2. По се, на крајот на краиштата, впрочем.
Англиски: finally
Примери:
Најпосле немаше каде, па се вратија дома,
Најпосле мораше да го затвори дуќанот.
Најпосле што сака нека прави.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи