а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најпознат

најпознати
Вид збор: Придавка
Суперлатив од познат.
Англиски: most famous
Примери:
Најпознатиот натпревар на убавина оваа година се одржа во Лондон.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи