а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најодзади

Вид збор: Прилог
1. најпосле
Англиски: finally
2. Најназад, по сите.
Англиски: at the end
Примери:
Најодзади поттрчнуваа децата.
Најодзади од сите патници од вагонот слезе и очекуваниот гостин.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи