а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најодговорен

најдоговорни
Вид збор: Придавка
Суперлатив од одговорен.
Англиски: most responsible
Примери:
Тоа се двајца најодговорни политичари кои управуваат со државата.
Изведенки
најодговорно прил.
Пример: тврдам најодговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи