а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најобемен

најобемни
Вид збор: Придавка
Суперлатив од обемен.
Примери:
Тоа е најобемниот буџет досега во историјата на државата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи