а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најнапред

Вид збор: Прилог
1. Пред сите други, прв пред сите (при одење, доаѓање, распоред на некое место, извршување на некоја работа).
Англиски: firstly
Примери:
Најнапред се случи промоцијата на книгата.
2. Пред сѐ, во прв ред (при иcкажување, во дискусија).
Англиски: firstly
Примери:
Најнапред да видиме какви се досегашните резултати.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи