а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најнакрај

Вид збор: Прилог
1. На самиот крај, сосема накрај.
Англиски: at the end
Примери:
Ние сме најнакрај.
2. По долго време минато во чекање.
Англиски: finally
Примери:
Најнакрај и нам ни дојде редот.
3. Впрочем, на крајот на краиштата.
Англиски: finally
Примери:
Најнакрај не смееме да заборавиме дека станува збор за превод.
Најнакрај и да ме отпуштат од работа, некако ќе преживеам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи