а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најмногу

Вид збор: Прилог
1. Суперлатив од многу.
Англиски: most Албански: më së shumti
2. Толку може, повеќе не може.
Англиски: maximum Албански: maksimum
Примери:
Најмногу што може да се направи е да се чека.
До пладне ќе стигнеме најмногу до првите колиби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи