а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најмил

најмили
Вид збор: Придавка
Суперлатив од мил.
Англиски: loveliest Албански: më i dashur
Примери:
Најмладиот и најмилиот син.
Изведенки
најмил м.
мн. најмилите
Пример: Луѓето ја губат вербата во Бога и не го прифаќаат како праведност кога ќе изгубат некој од најмилите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи