а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најмалку

Вид збор: Прилог
1. Суперлатив од малку.
Англиски: least Албански: më pak
2. Толку може, помалку не може.
Англиски: least Албански: shumë pak
Примери:
Не ја симнувам цената помалку.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи