а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најлон

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Синтетична суровина од која се произведуваат разни предмети (чорапи, падобрани).
Англиски: nylon Албански: najlon
Употреба: Хемија
2. Ќесе од најлон, најлонско ќесе.
Англиски: nylon bag Албански: qese najloni
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи