а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најлесен

најлесни
Вид збор: Придавка
суперлатив од лесен
Англиски: easiest
Примери:
Ќе биде најлесно да се почека додека страстите се смират.
Изрази
Меден кавал - кавал опкован со мед, бакар.
Изведенки
најлесно прил.
Пример: Ќе биде најлесно да се почека додека страстите се смират.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи