а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најкраток

најкратки
Вид збор: Придавка
Суперлатив од краток.
Англиски: shortest
Примери:
Во најкраток можен рок да го повлечат предлогот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи