а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најдобар

најдобри
Вид збор: Придавка
Ранг: 848
Суперлатив од добар.
Англиски: best Албански: më i mirë
Примери:
Најдобар квалитет.
Најдобар ученик во гимназијата.
Изведенки
најдобро прил.
Пример: Најдобро ќе биде ако останеш дома.