а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најблизок

најблиски
Вид збор: Придавка
Суперлатив од близок.
Англиски: closest
Примери:
Мојот најблизок сосед.
Изведенки
најблизок м.
мн. најблиски
Пример: Погледнуваат кон вратата во надеж дека некој од нивните најблиски можеби ќе се појави.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи