а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најбеден

најбедни
Вид збор: Придавка
Суперлатив од беден.
Англиски: poorest
Примери:
Најбедното население во Европа.
Изведенки
најбеден м.
мн. најбедни
Пример: Бог ги нема заборавено и најбедните и им помага.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи