а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најакне

најакнат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане појак, поцврст.
Англиски: strengthen
Примери:
Штом ќе ти најакнат рацете, фати се за работа.
Дрвцата веќе најакнаа, време е да родат.
Изведенки
1. најакнува несв.
најакнуваат
2. најакнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи