а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најадри

најадрат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане појадар, покрупен, нарасне по обем.
Англиски: grow big
Примери:
По дождовите грозјето брзо најадри.
Изведенки
1. најадрува несв.
најадруваат
2. најадрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи