а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најаде

најадат; најади, најадете; најадов, најадоа; најал; (ќе) најадев, (ќе) најадеа; (ќе) најадел; најаден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5352
1. Нахрани некого, даде некому доволно да јаде.
Англиски: saturate Албански: haj, ushqehem, ngopem
Примери:
Ги најаде децата и ги испрати на училиште.
2. Нагризе малку.
Англиски: nibble Албански: brej, nduk
Примери:
Само го најаде јаболкото и го фрли.
Лебот беше најаден од нешто.
3. (се најаде) Се нахрани, изеде доволно, до ситост.
Англиски: saturate Албански: ngopem
Примери:
Денеска добро се најадовме.
Не ми се јаде повеќе, се најадов.
Изведенки
1. најадува несв.
(се) најадуваат
2. најадување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК