а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

најавувач

мн. најавувачи
Вид збор: Именка, машки род
Лице што најавува, што чита, што соопштува најави.
Англиски: announcer Албански: lajmëtar
Изведенки
најавувачка ж.
мн. најавувачки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи