а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наѕемне

наѕемнат
Вид збор: Глагол, свршен
Настине, добие настинка.
Англиски: catch a cold
Употреба: Медицина
Изведенки
1. наѕемнува несв.
наѕемнуваат
2. наѕемнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи