а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наѓубри

наѓубрат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44537
Стави на обработливо земјиште вештачко ѓубре или гној, нагнои.
Англиски: fertilize
Употреба: Земјоделство
Примери:
Ги наѓубри нивите пред есенското орање.
Изведенки
1. наѓубрува несв.
наѓубруваат
2. наѓубрување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК