а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наштрби

наштрбат
Вид збор: Глагол, свршен
Открши, одлушне мало парче од нешто, оддели делче од целина, направи нешто да не биде целосно.
Примери:
Ја наштрби погачата.
Ракописот е малку наштрбен.
Изведенки
1. наштрбува несв.
наштрбуваат
2. наштрбување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи