а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наштимува

наштимуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Со штимување дотера музички инструмент.
Англиски: tune Албански: akordoj
Употреба: Музика и танц
2. Организира, дотера, среди нешто.
Англиски: adjust Албански: organizoj, rregulloj
Употреба: Преносно значење