а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нашмука

(се) нашмукаат
Вид збор: Глагол, свршен
Со шмукање (бонбони и сл.) се засити, се задоволи.
Англиски: suck
Изведенки
нашмукува несв.
(се) нашмукуваат
повт.