а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нашир

Вид збор: Прилог
Ранг: 27456
Во широчина, по широчина.
Англиски: across
Примери:
Измери го нашир колку е.
Изрази
Надолж и нашир - на cите страни, насекаде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК