а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нашироко

Вид збор: Прилог
Ранг: 10631
1. Во широк круг, широко во дадена средина.
Англиски: widely
Примери:
Ова предание нашироко е познато кај нас и денеска.
Тој начин на производство нашироко се применува.
2. Опширно, во подробности.
Англиски: in detail
Примери:
Селаните нашироко се распрашуваа за нас и за нашите фамилии.
Нашироко им ги објаснуваше предностите на новата организација на работата.
Изрази
Надолго и нашироко - во подробности, со многу детали.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК