а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нашили

нашилат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи шилец, врв на нешто (кол, стап, остен, молив).
Англиски: point
Изведенки
1. нашилува несв.
нашилуваат
2. нашилување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК