а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нашие

нашијат; нашиј, нашијте; нашив, нашија; нашил; (ќе) нашиев, (ќе) нашиеја; (ќе) нашиел; нашиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29549
1. Сошие нешто во поголемо количество.
Англиски: sew Албански: qep shumë
Примери:
Им наши кошулчиња на децата.
2. Сошие, пришие додаток врз нешто.
Англиски: sew Албански: qep shtesë
Примери:
Фустанчето го навеза и го наши со паричиња.
Изведенки
1. нашива несв.
нашиваат
2. нашивање ср.
глаг. им.