а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нашиба

нашибаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со шибање, удирање претепа некого.
Албански: rrah me shkop
Употреба: Разговорно
Примери:
Го нашиба со клоца да не може да стане.
2. Нагнете нешто (торба, вреќа) премногу, сосила.
Англиски: stuff Албански: shtyp, ngjesh shumë
Употреба: Разговорно
Примери:
Нашиба се што најде во куферот и одвај го затвори.
Изведенки
нашибува несв.
нашибуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК