а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нашепне

нашепнат; нашепни, нашепнете; нашепнав, нашепнаа; нашепнал; нашепнат; (ќе) нашепнев, (ќе) нашепнеа; (ќе) нашепнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22184
Со шепот каже некому нешто кратко, доверливо.
Англиски: whisper
Примери:
Му нашепна дека треба да се поздрават и веднаш да си одат.
Изведенки
1. нашепнува несв.
нашепнуваат
2. нашепнување ср.
глаг. им.