а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

начас

Вид збор: Прилог
Веднаш, за миг, во моментот.
Англиски: immediately
Примери:
Во темницата здогледа некаква сенка, која начас ја снема.
Се напи малку од таа вода и начас се почувствува некако непријатно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи