а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

началство

мн. началства
Вид збор: Именка, среден род
Установа, седиште на некоја власт.
Англиски: seat
Употреба: Административен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи