а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

началник

мн. началници
Вид збор: Именка, машки род
Службено лице што раководи некаква служба.
Англиски: head Албански: shef, drejtues
Употреба: Административен термин
Примери:
Началник на управа.
Околиски началник.
Полициски началник.
Изведенки
началниче ср.
мн. началничиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи