а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

начади

начадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави нешто (суво месо, колбаси) да биде изложено подолго време на чад.
Англиски: smoke-dry Албански: tymos
Употреба: Гастрономија
2. Исполни просторија со чад.
Англиски: smoke Албански: tymos
Изведенки
1. начадува несв.
начадуваат
2. начадување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи