а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нацрт

мн. нацрти
Вид збор: Именка, машки род
1. Приказ на некој предмет (направа, машина, градежен објект) во хоризонтална проекција.
Англиски: rendition Албански: skicë, plan
Употреба: Технологија
2. Прв, претходен текст на некој акт, закон, документи сл.
Англиски: draft Албански: projekt
3. План, замисла, скица на некој труд (роман, научен труд, учебник).
Англиски: idea Албански: ide, plan
FlexiMac
 менување на македонски глаголи